Haber

Sağlık çalışanları İsrail’in saldırılarına tepkisiz kalan DSÖ’yü protesto etti

Ankara’da toplanan sağlık çalışanları, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına sessiz kaldığı gerekçesiyle Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) protesto etti.

DSÖ Türkiye Ofisi önünde toplanan sağlık çalışanları, “Gazze’de soykırım var” ve “Çocuklar ölürken sessiz kalamazsınız” yazılı pankartlar taşıdı.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından grup adına konuşan Uzman Doktor Muhammed Ali Ekşi, Gazze’de kadın ve çocukların katledildiğini hatırlattı.

Gazze’de çocukların “şehitlik oyunu” oynarken yaşıtlarının da bilgisayar oyunu oynadığını ifade eden Ekşi, “Bombardıman sırasında kim oldukları belli olsun diye ebeveynler çocuklarının kollarına isimlerini yazıyor.” söz konusu.

Eksi; Su, elektrik, ilaç, bebek bezi ve gıda gibi en temel insani ihtiyaçların Gazze’ye giriş ve çıkışı engellenerek 2,5 milyon insanın her şekilde soykırıma maruz bırakıldığını, hastanelerin, jeneratörlerin, ilaçların ve sağlık çalışanlarının yok olmak üzere olduğunu belirtti. enerjiniz tükendi.

Doktor olarak DSÖ’ye seslendiklerini söyleyen Ekşi, “Soykırım yaşanırken, insanlar genç yaşta hayatlarından alınırken, sivillerin üzerine fosfor bombaları yağarken, hastaneler, ambulanslar hedef alınırken neden sessiz kalıyorsunuz? yüzlerce sağlık çalışanı ve doktor ölüyor? Yapmanız gerekeni yapın, uluslararası hukuka ve anlaşmalara uyun.” yerine getirin.” dedi.

Uzman doktor Muhammed Ali Ekşi, “Doktorlar olarak Gazze’ye bir an önce yaşam koridoru açılması bizim davetimizdir. Gönderilen tıbbi yardımlar bir an önce Gazze’deki hastanelere ulaştırılmalıdır. Gönüllü sağlık görevlilerine sağlık koridorları açılmalıdır. bölgeye yardım edecek ve hastaları transfer edecek profesyoneller.” İfadelerini kullandı.

haber-muratpasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu