Haber

Bir ambulans konvoyu, İsrail’in Gazze’ye tıbbi ekipman girişini engellemesini protesto etti.

Gazze’de Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in bir yılı aşkın bir süredir bölgeye tıbbi malzeme girişine izin vermemesini protesto etmek için ambulanslarla gösteri düzenledi.

Protesto için oluşturulan konvoyda onlarca ambulans, İbranice, Arapça ve İngilizce “Gazze’deki hastaların yüzde 50’si tedavi hakkından mahrum” ve “Gazze’deki hastaların tedavi hakkından mahrumdur” yazılı pankartlar taşıdı. uluslararası insancıl hukuka göre bir suçtur”.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze’nin kuzeyinden doğusuna doğru başlayan konvoy gösterisinin sonunda sağlık sektörünün tıbbi malzeme sıkıntısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kudra, İsrail’in 394 gündür tıbbi cihazların Gazze’ye girmesine izin vermediğini ve bu durumun hastaların mağduriyetini ikiye katladığını belirtti.

Kudra, İsrail’in girişimsel kateterizasyon cihazlarına, ameliyathanelerde kemiklerin durumunun teşhisini sağlayan 4 adet portatif röntgen cihazına, 3 adet dijital röntgen cihazına ve teşhiste kullanılmak üzere portatif tomografi cihazına izin vermediğini belirtti. Gazze’ye girmek için ağır bakımdaki hastaların durumu.

“İsrail Gazze’deki hastaların tedavi hakkını elinden alıyor”

Kudra, Gazze’de özellikle tümörü ve kalp hastaları, beyin kanaması geçirenler, komplike kırığı olanlar ve yoğun bakımdaki hastaların sağlıklarının tıbbi ekipman eksikliği nedeniyle risk altında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İsrail, tıbbi cihazlara ve yedek parçalara erişimi yavaşlatarak Gazze’deki hastalara kasten zarar veriyor ve hastaların tedavi haklarını ellerinden alıyor.”

Kudra, ilgili kurumları İsrail’e gerekli tıbbi ekipmanın Gazze’ye girmesine izin vermesi ve hastaları kurtarması için doğrudan baskı uygulamaya çağırdı.

İsrail’in yaklaşık 16 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde 365 kilometrekarelik bir alanda 2 milyondan fazla insan yaşıyor.

Gazze Şeridi’nden çok sayıda Filistinli, bölgedeki sınırlı sağlık tesisleri nedeniyle Doğu Kudüs, Batı Şeria ve İsrail’deki hastanelerde tedavi görmek zorunda kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu