Teknoloji

Apple Pil Teknolojisinde Çığır Açacak: iPhone 15 Elektrikli Araçlarda Kullanılan Pillerle Çalışacak!

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, önümüzdeki aylarda tüm dünyada sergilenecek olan yeni akıllı telefon ailesinin iPhone 15 ismi üzerindeki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak seri ile gelecek renk seçeneklerini çeşitlendirme kararı alan firma, uzun yıllardır pek gelişme gösteremeyen pil teknolojisine de el atmak istiyor. Bu kapsamda şirket, yeni telefonlarında daha çok elektrikli araçlarda kullanılan stacked pil teknolojisini tercih etmeyi hedefliyor. Detaylar haberde.

Apple, yakında tüm dünyada tanıtılacak olan iPhone 15 serisi ile kullanıcılardan gelen yoğun şikayetlerle gündeme gelen pil ömrü konusunu ele alacak.

Dev şirket, yeni akıllı telefon modellerinde uzun süredir tercih edilen pil türlerini terk ederek, stacked pil adı verilen yeni bir teknolojiye şans tanıyacak.

Ama bu yığılmış pil nedir? ne işe yarar Avantajları nelerdir?

Genellikle elektrikli araçlarda karşılaştığımız istiflenmiş veya istiflenmiş piller, akıllı telefonlarda kullanılan sıradan pillere kıyasla bileşenlerin dağılması yerine pilin içine yerleştirilmesiyle oluşuyor.

İstiflenmiş veya istiflenmiş piller, günümüzde kullanılan Li-ion pillere kıyasla en az yüzde 15 daha fazla güç ömrü vaat ediyor.

iPhone 15’te yeni teknolojinin kullanılması durumunda oluşacak pil değerleri:

  • iPhone 14:3279 mAh iPhone 15:3877 mAh

  • iPhone 14 Artı:4325 mAh iPhone 15 Artı:4912mAh

  • iPhone 14Pro:3200mAh iPhone 15 Profesyonel:3650mAh

  • iPhone 14 Pro Maks:4323 mAh iPhone 15 Pro Maks: 4852mAh

Öte yandan şirketin tercih etmesi beklenen pil türü, katlanmış formu nedeniyle yeni telefonların eski modellere göre daha kalın olmasına neden oluyor.

Son raporlara göre iPhone 15 serisi, geçen yıl piyasaya sürülen iPhone 14 modellerinden daha kalın olacak.

Apple, yeni toplu pil teknolojisi üzerinde çalışan tek şirket değil. İddialara göre Samsung da S24 serisi ile yeni bir pil yapısına geçmek istiyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

habertuzluca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu